Pielęgnacja skóry trądzikowej

Trądzik to jeden z poważniejszych problemów skórnych, z jakimi możemy się spotkać. Walka z nim trwa długo i nie należy do najprostszych, ale jeśli zależy nam na gładkiej i zdrowej cerze, nie powinniśmy się poddawać. Dolegliwość ta charakteryzuje się nadczynnością gruczołów łojowych zwaną łojotokiem. Łojotok zatyka pory co skutkuje powstawaniem licznych zaskórników, grudkowo-krostkowych wykwitów i ropnych torbieli – czyli po prostu pryszczy.

tradzik_objawy

Skóra trądzikowa jest przeważnie tłusta, ale wbrew powszechnej opinii nie wolno jej przesuszać. Jak w takim razie ją pielęgnować?

Pielęgnacja cery trądzikowej wymaga zaangażowania i systematyczności. Generalnie higienę twarzy trądzikowej można podzielić na cztery etapy:

  • oczyszczanie,
  • złuszczanie,
  • wysuszanie
  • i maskowanie.

Na różne stadia choroby dobre są różne rodzaje kosmetyków, ale generalnie zaleca się, by używać możliwie najdelikatniejszych preparatów. Do oczyszczania cery najlepiej sprawdzają się antybakteryjne pianki, żele i toniki. W głębokim oczyszczaniu pomaga także mydło siarkowe, ponieważ zawarta w nim siarka zwęża rozszerzone pory i zabija bakterie. Nie myjmy jednak twarzy częściej niż dwa razy w ciągu dnia, w przeciwnym wypadku możemy ją przesuszyć i doprowadzić do efektu odwrotnego niż oczekiwaliśmy. Jeśli nasza skóra jest wrażliwa, lepiej wystrzegać się takich substancji jak silikony, gliceryna czy parafina, które mogą ją jedynie podrażnić i w rezultacie wywołać kolejne zmiany trądzikowe. Jak ognia unikajmy też środków zawierających alkohol, bo nie tylko podrażniają one skórę, ale też po prostu pogarszają jej kondycję.

Po dokładnym umyciu twarzy należy nanieść na nią krem nawilżający. Przy trądziku trzeba pilnować, by skóra zawsze była odpowiednio natłuszczona i nawilżona. Należy jednak zachować czujność, ponieważ nadmiar kremów może wywołać reakcję obronną organizmu, który zacznie generować większą ilość sebum, blokując tym samym ujścia gruczołów łojowych. Pilnujmy też, żeby na skórze nie zalegał kurz, brud czy pozostałości po makijażu. Aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia, głębokie zaskórniki i rogowaciejący naskórek warto dwa razy w miesiącu wykonać złuszczanie, czyli po prostu peeling.

Ważnym elementem higieny cery trądzikowej jest likwidacja ropnych zmian na skórze. Należy walczyć z nimi punktowo, nakładając na pryszcze antybakteryjne i wysuszające plasterki lub smarować je specjalną maścią. Ale uwaga! Nie wolno nakładać wysuszających kosmetyków na całą twarz, gdyż grozi to przesuszeniem i kolejnymi problemami z cerą.

Maskowanie to dla wielu osób najważniejszy (a niestety czasem jedyny) etap walki z trądzikiem. Trzeba pamiętać, że pod grubą warstwą makijażu pryszcze nie znikną – wręcz przeciwnie. Generalnie dobrze jest stosować naturalne kosmetyki z apteki ponieważ farmaceutyczne preparaty w zdecydowanej większości po prostu nie podrażniają skóry i są delikatne. Wybierajmy kosmetyki niekomedogenne, czyli takie, które nie zapychają cery i umożliwiają jej naturalne oddychanie. Pamiętajmy przy tym, że leczenie trądziku wymaga od nas przede wszystkim cierpliwości, dlatego pozytywne zmiany mogą nie być widoczne od razu.

Przy leczeniu trądziku nie zaszkodzi również odpowiednia dieta, która zapewni naszej skórze równowagę między minerałami a witaminami. Szczególnie polecane są warzywa, owoce i wszelkie inne produkty bogate w sole cynku i witaminy A, B2 i B5. O fast-foodach oczywiście możemy zapomnieć – co i tak wyjdzie nam tylko na zdrowie.

Dwuskładnikowy krem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz skorzystać z tych tagów HTML, oraz atrybutów:

Zapycha.pl | Copyright © 2014