Pielęgnacja skóry tłustej

Tłusta skóra kojarzy się przede wszystkim z okresem dojrzewania. Niestety, nie każdy żegna się z przetłuszczoną cerą wraz z wiekiem nastoletnim. Jest to dolegliwość, która może trwać nawet długimi latami. Warto pomóc skórze wrócić do zdrowej kondycji w nieco krótszym czasie.

Charakterystyka tłustej skóry

Skóra tłusta to taka, która wydziela nadmierną ilość sebum. Charakterystyczne dla niej są: szary lub ziemisty kolor, nadmiernie rozszerzone pory, zaskórniki i ropne zmiany trądzikowe (bez względu na wiek). Tłusta cera ma jednak jeden pozytywny aspekt – jest odporna na niekorzystne czynniki atmosferyczne (wiatr, mróz) i dłużej pozostaje młoda. Najbardziej podatne obszary na przetłuszczanie się to tzw. strefa T (czoło, nos i broda), jak również środkowa część pleców i klatki piersiowej. Przetłuszczoną skórę można poznać po nadmiernym błyszczeniu się i rozszerzonych ujściach gruczołów łojowych. Na tłustej skórze inaczej wyglądają też zmarszczki – zamiast tzw. mimicznych płytek tworzą się głębokie bruzdy, zwłaszcza u starszych osób.

Żeby zrozumieć istotę przetłuszczającej się cery, trzeba również zrozumieć czym jest sebum, czyli przyczyna wszystkich związanych z nią problemów. W niewielkich ilościach jest to nasz sojusznik chroniący skórę przed odwodnieniem, ale w nadmiarze jest to dość groźny przeciwnik. Najprościej rzecz ujmując sebum jest wydzieliną gruczołów łojowych, które stanowią element tzw. przydatków skóry (tak samo jak włosy, paznokcie czy gruczoły potowe). Gdy gruczoły łojowe są nad aktywne i wydzielają zbyt dużo sebum wówczas dochodzi do przetłuszczania się skóry.

Wydzielanie sebum z gruczołu łojowego

Pierwsza pomoc przy tłustej skórze

Pielęgnacja przetłuszczonej skóry to sztuka utrzymania równowagi między pozbywaniem się nadmiaru a wydzielaniem łoju – innymi słowy trzeba się go pozbyć, ale w takim stopniu, żeby nie doprowadzić do odwodnienia skóry. Jeżeli chcemy sobie pomóc, nie używajmy silnych kosmetyków wyniszczających florę bakteryjną będącą naturalnym elementem naszej cery. Ważne jest, żeby nie utrudniać naszej cerze wydzielania łoju, dlatego lepiej ograniczyć się do delikatnych i naturalnych środków. W przeciwnym razie organizm zareaguje defensywnie i zamiast zminimalizować ilość sebum, stworzy go jeszcze więcej, a tym samym zatka pory.

W praktyce pielęgnacja przetłuszczonej skóry sprowadza się do kilku prostych i codziennych czynności. Podstawą jest stosowanie delikatnych żeli myjących o pH zbliżonym do naturalnego oraz bezalkoholowych toników. Wbrew powszechnej opinii nie wolno stosować peelingów częściej niż dwa razy w miesiącu. Do makijażu najlepiej używać naturalnych kremów z filtrem UV i kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej. Trzeba pamiętać, że przykrycie świecącej skóry grubą warstwą makijażu nie rozwiąże sprawy, a jedynie zapcha pory i spowoduje powstawanie brzydkich ropiejących wyprysków.

Zamiast kupowania drogich i nieskutecznych preparatów w sklepach, warto poszukać maści i kremów robionych naturalnie z substancji aktywnych – to najprostszy sposób, by uniknąć szkodliwych dla nas składników jak np. silikony, gliceryna czy parafina.

Jak w niemal każdej dziedzinie kosmetologii, tak i w przypadku skóry przetłuszczającej się cuda zdziałać może dieta. Szczególnie ważne są dla nas witaminy A, B2 i B6 i egzogenne kwasy tłuszczowe (zwłaszcza kwas linolowy), a naszym największym wrogiem są fast-foody, ostre przyprawy i produkty o wysokim poziomie węglowodanów.

Dwuskładnikowy krem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz skorzystać z tych tagów HTML, oraz atrybutów:

Zapycha.pl | Copyright © 2014