Pielęgnacja skóry suchej

Na naszą cerę nieustannie oddziałuje szereg różnych czynników, na których w zdecydowanej większości nie mamy wpływu. Zimne i ciepłe powietrze, mroźny wiatr, promienie słoneczne czy w końcu nasze własne wrodzone predyspozycje – wszystko to sprawia, że skóra szybciej się niszczy i matowieje. Dlatego warto już teraz pomyśleć o tym, jak nie dopuścić nadmiernego wysuszenia cery.

Skóra sucha czyli jaka?

Sucha skóra charakteryzuje się przede wszystkim delikatną i cienką strukturą, różowym lub czerwonym kolorytem, jest skłonna do swędzenia i pieczenia, a w najgorszych sytuacjach nawet do kłopotliwych i bolesnych pęknięć oraz łuszczenia się. Co więcej, posiadaczki suchej skóry, narażone są na przedwczesne starzenie i pojawienie się zmarszczek, zwłaszcza wokół oczu, ust i szyi. Tego typu skóra najczęściej jest kwestią genów, ale może też być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji. Przyczyn wzmożonej wrażliwości cery należy doszukiwać się w niedoborach wydzielanego przez nią sebum, które naturalnie tworzy na skórze swoistą maskę ochronną. Bez niej cera jest bardzo podatna na podrażnienia, uczulenia i działanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń zewnętrznych, które docierają do dużo głębszych zakamarków skóry, niż powinny. Warto mieć na uwadze, że niektóre z uszkodzeń mogących powstać w suchej cerze mają charakter nieodwracalny.

Jak dbać o suchą cerę?

Wysuszona skóra domaga się szczególnego traktowania. Pielęgnację najlepiej zacząć jak najszybciej, ponieważ zaniedbana cera może być podatna na alergie a nawet infekcje. Warto pamiętać, że suchą skórę trzeba odpowiednio nawilżyć i natłuścić, ale nie wolno doprowadzić do zapchania porów. Bardzo skuteczne są środki o takim pH, które będzie miało neutralny wpływ na naszą skórę. Kosmetyki do cery suchej powinny mieć właściwości nawadniające oraz regeneracyjne. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z preparatów złożonych tylko z aktywnych substancji.

Zmywając makijaż pamiętajmy o tym, by wzmacniać barierę ochronną skóry w taki sposób, by jej jednocześnie nie podrażnić. W tym celu warto stosować lekko tłuste i gęste kosmetyki. Niezwykle istotne są również obszary wokół oczu i dekoltu, które zwykle jako pierwsze na całym ciele pokazują, że cera się starzeje. Rejony te warto smarować specjalnym żelem, który zatrzyma w niej wodę, delikatnie ją natłuści i wygładzi, a także przedłuży jej żywotność. Najlepiej sprawdzają się tłoczone na zimno oleje roślinne, które swoim składem bardzo przypominają pierwotny skład lipidów naskórka.

Grunt to nie poddawać się sztucznym półproduktom, ale zaufać samej naturze i wybierać naturalne kosmetyki. Warto też uważać na chlorowaną wodę, ostre słońce i mróz czy zanieczyszczone powietrze. Sucha cera to typ, o który trzeba bardzo troskliwie dbać i chronić przed wieloma czynnikami.

Dwuskładnikowy krem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz skorzystać z tych tagów HTML, oraz atrybutów:

Zapycha.pl | Copyright © 2014