Pielęgnacja skóry mieszanej

Prawidłowa pielęgnacja twarzy to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeżeli nie mamy do czynienia z cerą stricte suchą czy tłustą, tylko mieszaną, czyli połączeniem ich obu. Cera mieszana charakteryzuje się tym, że jest nierównomierna – tłusta jest tzw. strefa T (podbródek, nos i czoło), natomiast pozostałe partie twarzy (zwłaszcza policzki) ulegają nadmiernemu wysuszeniu. Wszystko to sprawia, że pojawiają się zaskórniki, rozszerzają się pory, a skóra staje się błyszcząca, a jednocześnie napięta i łuszcząca się. Cały problem polega na tym, że najpierw trzeba zidentyfikować, czy nasza cera faktycznie jest mieszana, a później znaleźć kosmetyki, które będą uniwersalne dla wszystkich części twarzy.

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Oczywiście najprościej zweryfikować typ cery u dermatologa, ale można to też zrobić na własną rękę. Wystarczy umyć twarz zwykłym mydłem, wysuszyć i poczekać mniej więcej 30 minut (bez używania w tym czasie jakichkolwiek preparatów). Jeżeli w strefie T zauważymy nadmiar sebum, możemy śmiało przyjąć, że dana część twarzy się przetłuszcza. Suchość cery można natomiast poznać po przesuszeniu, napięciu i tendencji do łuszczenia się. Skóra mieszana jest najczęściej mylona ze skórą tłustą.

Jak pielęgnować skórę mieszaną?

Skóra mieszana to najbardziej problematyczny typ, trudny do codziennej pielęgnacji. Niewłaściwe dobranie kosmetyków może doprowadzić nawet do łojotokowego zapalenia skóry. Konieczne jest jednoczesne oczyszczanie, matowienie i usuwanie zaskórników ze strefy T oraz głębokie nawilżanie policzków i szyi. Podstawą jest prawidłowe oczyszczanie cery, dlatego pamiętajmy o tym, by twarz myć delikatnym żelem lub pianką o właściwościach nawilżających oraz przecierać bezalkoholowym tonikiem lub płynem micelarnym. Co ważne, skóra mieszana szybko się odwadnia, dlatego trzeba ją regularnie nawilżać.

Najlepszym sposobem odżywienia i znormalizowania cery mieszanej jest podwójne działanie – stosowanie kremu do tłustej skóry w przetłuszczających się obszarach i kremu nawilżającego w pozostałych miejscach. Oba kosmetyki powinny mieć lekką konsystencję i najlepiej naturalne składniki i niekomedogenne działanie. Raz na miesiąc można zastosować peeling złuszczający, ale tylko w obrębie obszaru T, czyli tam, gdzie skóra jest tłusta. W przypadku suchych partii twarzy peeling mógłby dodatkowo je podrażnić, więc należy tego unikać. Warto za to stosować maseczki, które przyniosą ulgę skórze całej twarzy.

Cera mieszana – wbrew pozorom – wymaga bardzo starannej pielęgnacji, ale wysiłek się opłaca. Zadbana skóra mieszana nie powinna sprawiać żadnych problemów.

Dwuskładnikowy krem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz skorzystać z tych tagów HTML, oraz atrybutów:

Zapycha.pl | Copyright © 2014