Olej jojoba – niezwykłe właściwości!

Olej jojoba uzyskiwany jest z wiecznie zielonych krzewów jojoba (Simmondia chinensis) rosnących głównie na pustynnych terenach Meksyku, których ziarna zawierają w sobie przede wszystkim szereg składników tłuszczowych. Jeśli wytłoczy się je na zimno, uzyskamy charakterystyczną, lekką i żółtą maź.

Olej jojoba – skład

Skład tej mazi (właściwie wosku, nazywanego olejem tylko dla ułatwienia) jest dość specyficzny. W głównej mierze zawiera bowiem palmitynian cetylu, którego właściwości odżywcze i natłuszczające są podobne do unikalnego pod względem swojej funkcjonalności oleju wielorybiego. Ponadto w składzie oleju jojoba znajdziemy też witaminy E i F, fitosterole, alkohole alifatyczne i skwalen. Podstawową cechą takiej mieszanki jest wysoka odporność na ciepło (nie reaguje nawet przy temperaturze 300 stopni Celsjusza) i utlenianie, co czyni ją niezwykle wytrzymałą i trwałą.

Jak używać oleju jojoba?

Ale najważniejsze jest to, że skład oleju jojoba przypomina naturalny skład naszej skóry – jest to zatem biozgodny środek, który wchłaniany jest przez skórę i włosy bez najmniejszych trudności. Można go stosować jako maskę na włosy, która uchroni je przed całą gamą czynników zewnętrznych, a także nawilży je i uzdrowi w zakresie ich łamliwości. Olej jojoba najczęściej stosuje się jednak przy pielęgnacji cery, zwłaszcza suchej, mieszanej bądź tłustej. Wśród jego najistotniejszych właściwości nie można nie wymienić m.in. funkcji nawilżających, regulujących wytwarzanie łoju, łagodzących stany zapalne, chroniących przed rodnikami, redukujących ilość zmarszczek, odżywiających, wygładzających i zapobiegających powstawaniu rozstępów.

Dla kogo olej jojoba?

Olej jojoba jest szczególnie polecany osobom cierpiącym z powodu trądziku, poparzeń słonecznych czy nadmiernego łupieżu. Co więcej, jeśli wymieszamy go z innymi olejami roślinnymi, uzyskamy trwalszą i gęstszą konsystencję. Warto go zatem stosować w połączeniu z najmniej stabilnymi olejami, by przedłużyć ich ważność.

Olej jojoba dodawany jest przez producentów głównie do wszelkiego rodzaju mydeł, szamponów, odżywek, preparatów po goleniu, kremów czy balsamów. Używa się go również w aromaterapii, a w czystej formie służy do pielęgnacji ciała i masażu. Warto z niego korzystać, chociażby z uwagi na jego biozgodność i praktycznie zerowe ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań.

Dwuskładnikowy krem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz skorzystać z tych tagów HTML, oraz atrybutów:

Zapycha.pl | Copyright © 2014