Kwas Hialuronowy – Właściwości i zastosowanie

Kto z nas nie słyszał o kwasie hialuronowym? Choć jego właściwości odkryto ponad 40 lat temu, to dopiero w dzisiejszych czasach stał się naprawdę sławny. Kwas hialuronowy znajduje coraz szersze zastosowanie w kosmetyce. Mówi się, że to eliksir młodości, serum na starość, doskonały upiększacz skóry. Ale czy aby na pewno słusznie?

Czym naprawdę jest kwas hialuronowy?

kwas_hialuronowy_wystepowanieSam w sobie kwas hialuronowy nie jest dziełem człowieka – jego naturalnym środowiskiem są organizmy żywe. Należy on do związków, które mają taką samą chemiczną strukturę u wszystkich żywych istot – od bakterii po człowieka. Kwas hialuronowy jest cukrem złożonym (polisacharydem), którego główną funkcją jest wiązanie wody, czyli utrzymanie nawilżenia na najbardziej optymalnym poziomie. Naturalnie występuje w obu warstwach skóry (w skórze właściwej i w naskórku), dzięki czemu jest ona właściwie nawilżona i chroniona.

Jakie właściwości posiada kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy sprawia, że nasze ciało ma zapewnioną ochronną tarczę skutecznie powstrzymującą skórę m.in. przed wyschnięciem. Innymi słowy ów kwas utrzymuje prawidłową kondycję skóry i wzmaga aktywność procesów jej regeneracji. Jednak im człowiek starszy, tym kwasu hialuronowego w jego organizmie jest mniej. Jego brak powoduje zachwianie równowagi w strukturze skóry i powstawanie m.in. zmarszczek. Kwas hialuronowy ma właściwości regeneracyjne, odbudowujące i nawilżające. Doskonale wiąże wodę, wygładza naskórek i stymuluje właściwości ochronne. Podawanie go bezpośrednio powoduje zatrzymanie procesów starzenia się skóry, przywraca jej świeżość i sprężystość oraz optymalne nawilżenie. Jego największą zaletą jest to, że występuje w naszym organizmie naturalnie, a więc jego używanie jest zgodne pod względem biologicznym z każdym typem cery – suchą, tłustą i mieszaną i ich podtypami. Dzięki temu jest bezpieczny i nie wywołuje żadnych podrażnień.

Jak wykorzystuje się kwas hialuronowy w kosmetyce?

Odmładzające atrybuty kwasu hialuronowego znane są ludziom już od dawna. Pierwsze produkty zawierające w sobie kwas hialuronowy pojawiły się na rynku na przełomie lat 70′ i 80′ – wcześniej pozyskiwano go np. z grzebienia koguta – ale dopiero w 1996 roku dostęp do niego stał się znacznie prostszy, dzięki czemu dziś możemy korzystać z jego dobrodziejstw na wyciągnięcie ręki. Kwas hialuronowy w kosmetyce dodaje się m.in. do kremów, serum, szamponów, olejków do kąpieli, balsamów a nawet pomadek do ust. Jednak najbardziej skuteczną jego formą jest samodzielna substancja aktywna w postaci niekomedogennego żelu.

Czym różni się żelowy kwas hialuronowy od nawilżających kremów?

Kwas hialuronowy w postaci żelu, jest nieraz skuteczniejszy od sklepowych mazideł. W każdym kremie znajdziemy od kilku do kilkudziesięciu dodatkowych składników (m.in. gliceryna, parafina), które mogą przyczyniać się do zapychania porów, oraz nie pozwalając na przeniknięcie substancji czynnych w jej głąb. Kwas hialuronowy jako samodzielna substancja bardzo szybko przenika przez naskórek i wiąże się z komórkami w głębszej warstwie skóry działając na nią od wewnątrz. Jest to niezwykle bezpieczny środek, który sprawdza się w każdych warunkach, zupełnie odwrotnie niż zwykłe kremy nawilżające czy anty-aging. Krem trzeba dobrać do danego typu cery, a szukanie tego właściwego bardzo często kończy się podrażnieniami, alergią a nawet pogorszeniem stanu skóry. Warto stosować kwas hialuronowy na wszystkie rodzaje cery, również te najbardziej wymagające i problematyczne (cera tłusta, trądzikowa, sucha, starzejąca się, atopowa itp.), ponieważ jego aplikowanie nie powoduje efektów ubocznych, dzięki jego biozgodności.

Kwas hialuronowy to obecnie najbezpieczniejszy i niezwykle skuteczny składnik używany w wielu gałęziach medycyny i kosmetologii. Można go stosować do profilaktycznej pielęgnacji cery, jak również w zabiegach mających bezpośredni wpływ na nasze ciało. Środek ten chwalony jest w wielu środowiskach przez specjalistów i użytkowników. Wszystko wskazuje na to, że pochwały te nie są wyssane z palca. Natura w końcu zawsze wie co robi i nie inaczej jest w przypadku kwasu hialuronowego, który poprawił już wygląd i samopoczucie tysięcy osób, o czym można przeczytać w wielu artykułach, blogach czy na forach internetowych.

Dwuskładnikowy krem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz skorzystać z tych tagów HTML, oraz atrybutów:

Zapycha.pl | Copyright © 2014