Bariera lipidowa naskórka, czyli jak dbać o naturalną ochronę organizmu?

Zdrowa i promienna cera to ozdoba naszego ciała. Poświęcamy jej pielęgnacji wiele uwagi i czasu. Wszystkie zabiegi mają zapewnić naszej skórze ochronę, przede wszystkim poprzez jej odżywienie, nawilżenie i uelastycznienie. Tylko wtedy, gdy odpowiednio ją pielęgnujemy, jest w stanie chronić nasz organizm przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Funkcję tę spełnia tzw. bariera lipidowa naskórka. Jak właściwie dbać o tę naturalną powłokę ochronną organizmu?

Czym jest bariera lipidowa?

Barierę lipidową naskórka można nazwać naturalnym płaszczem ochronnym, który otula nasz organizm. Tworzą ją przede wszystkim naturalne tłuszcze, produkowane przez gruczoły łojowe. Dodatkowo umacniają ją: cholesterol, trójglicerydy, kwasy tłuszczowe i woski. Głównym zadaniem bariery lipidowej jest ochrona naszego ciała przed szkodliwym działaniem środowiska i czynników zewnętrznych. Ponadto zabezpiecza je przed wnikaniem drobnoustrojów (bakterii, wirusów i grzybów), detergentów oraz wysoką jak i niską temperaturą. Odpowiada także za regulowanie gospodarki wodnej poprzez hamowanie nadmiernej utraty wody. Warstwa lipidowa naskórka osłabiana jest przez narażanie jej na działanie promieni słonecznych oraz gorące i suche powietrze. Zaburzają one przede wszystkim funkcję odpowiedniego nawilżenia skóry, m.in. dlatego, iż w takich warunkach z ciała nadmiernie paruje woda. Niekorzystny wpływ na powłokę lipidową mają także niskie temperatury, mróz i wiatr. Obniża się wtedy produkcja naturalnych tłuszczy. W efekcie skóra staje się sucha, szorstka i wrażliwa, przez co nie jest w stanie odpowiednio wypełniać swoich funkcji. Biorąc pod uwagę te wszystkie zagrożenia, konieczne jest wspieranie skóry odpowiednią pielęgnacją.

Bariera lipidowa – ochrona i pielęgnacja

Wraz z upływem lat nasza bariera lipidowa staje się coraz słabsza. Głównym powodem jest fakt, iż dojrzała skóra produkuje mniej naturalnych tłuszczy. Uszkadzają ją także niewłaściwe kosmetyki, zwłaszcza mydła i silne detergenty. Co zatem powinny zawierać produkty pielęgnacyjne, aby wspierały naszą naturalną barierę lipidową? Jeżeli chcemy mieć zdrową i odżywioną skórę, warto szukać produktów z zawartością naturalnych aktywnych substancji kosmetycznych. Mowa tutaj przede wszystkim o kosmetykach z wysoką zawartością tzw. Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Przywracają one naturalną barierę lipidową i nadają skórze kwaśne pH (które to odpowiada głównie za ochronę przed drobnoustrojami). Dodatkowo ułatwiają przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – dlatego w tego typu produktach znajdują się ekstrakty witaminowe. Dzięki nim skóra otrzymuje nową dawkę ochrony, odżywienia i nawilżenia oraz łagodzone są wszelkie zapalenia i alergie.

Warto pamiętać, aby wraz z upływem czasu coraz większą uwagę przykładać do odpowiedniej pielęgnacji skóry. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić jej właściwą ochronę i wspomóc budowanie naturalnej bariery lipidowej. Z pewnością nasza cera odwdzięczy się promiennym, młodzieńczym blaskiem przez długie lata.

Dwuskładnikowy krem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz skorzystać z tych tagów HTML, oraz atrybutów:

Zapycha.pl | Copyright © 2014